Badania wspomagające leczenie opodatkowane VAT

Badania wspomagające leczenie opodatkowane VAT

Usługa badania stężenia leku we krwi, świadczona przez spółkę niebędącą podmiotem medycznym we własnej pracowni, podlega opodatkowaniu VAT - uznał Dyrektor KIS.

Spółka z o.o., będąca czynnym podatnikiem VAT, specjalizuje się w monitorowaniu leków. Monitorowanie leków (TDM – Theraputic Drug Monitoring) to proces, w którym oznacza się i analizuje stężenia leku we krwi pacjenta, aby dobrać odpowiedni sposób dawkowania tego leku. Terapia monitorowana stężeniem leku oznacza możliwość zapewnienia skuteczniejszego działania leku u danego pacjenta przy równoczesnym większym bezpieczeństwie jego stosowania. Spółka nie jest podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, działa natomiast na zlecenie podmiotów leczniczych, które dostarczają jej próbki do analizy. Usługi są wykonywane na terenie pracowni prowadzonej przez spółkę, a z przeprowadzanego badania sporządzany jest raport.

Spółka jest zdania, że opisane we wniosku usługi monitorowania leków powinny korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację, a jako możliwe podstawy prawne do zastosowania zwolnienia wskazała przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a i ust. 17a ustawy o VAT.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Spółka nie jest podmiotem leczniczym ani nie działa na terenie zakładu leczniczego

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przeanalizował możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego na podstawie każdego z tych przepisów. Następnie wskazał, że:

  • Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy jest adresowane do podmiotów leczniczych, które świadczą usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dokonują dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych. Wnioskodawca nie może z niego skorzystać na niespełnienie przesłanki podmiotowej, a więc brak statusu podmiotu leczniczego.
  • Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy odnosi się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Tymczasem w sytuacji opisanej we wniosku usługi są świadczone na terenie pracowni prowadzonej przez spółkę. 
  • Zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 17a ustawy objęte są usługi ściśle związane z usługą podstawową wykonywane przez podmiot, który jest uprawniony do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 18a, w związku z wykonywanymi usługami podstawowymi. Spółka tego warunku nie spełnia.

W konsekwencji Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Specjalista medycyny naturalnej zapłaci VAT

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT1-1.4012.253.2025.2.ŻR z 6 maja 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Badania wspomagające leczenie opodatkowane VAT