Benefity dla współpracowników kosztem uzyskania przychodu

Benefity dla współpracowników kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na pozapłacowe benefity, ponoszone w celu zwiększenia lojalności i zaangażowania samozatrudnionych współpracowników, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w spółce - wynika z indywidualnej interpretacji.

Spółka zatrudnia pracowników na umowy o pracę oraz współpracuje na podstawie kontraktów B2B z osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. W ramach współpracy swoim partnerom oferuje świadczenia pozapłacowe (opieka medyczna, karty sportowe, kursy i szkolenia specjalistyczne, kursy językowe), a w przyszłości planuje rozszerzyć listę benefitów o kolejne świadczenia. Te benefity stanowią niepieniężny dodatek, który jest niezależny od wynagrodzenia za świadczone usługi. Spółka jest zdania, że koszty, jakie w związku z tym ponosi, stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację. Uzasadniając swój wniosek wskazała, że sytuacja na rynku wymusza oferowanie szeregu benefitów, gdyż projekty i wynagrodzenia w podobnych firmach są na jednakowym poziomie. Podkreśliła też, że związek wydatków na benefity z osiąganymi przychodami wynika przede wszystkim ze zwiększonego zaangażowania samozatrudnionych współpracowników w usługi wykonywane na rzecz spółki, co ma przełożenie na bieżące przychody spółki, oraz ich zwiększonej lojalności, co z kolei wpływa na zabezpieczenie przychodów wnioskodawcy w przyszłości.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Wymagany jest związek przyczynowo-skutkowy z osiągniętymi przychodami

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji przypomniał, że wszystkie poniesione wydatki, z wyjątkiem tych wymienionych w przepisie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Uznał też argumentację spółki, że ponoszone przez spółkę wydatki na benefity mają na celu:

  • utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania współpracowników,
  • zmniejszenie rotacji osób posiadających unikalne kompetencje,
  • utrzymanie ciągłości realizowanych projektów i usług dla klientów,
  • podnoszenie kwalifikacji współpracowników, co przekłada się na wyższą jakość świadczonych usług, a tym samym na przychody spółki.

Podsumowując, wskazał, że wydatki ponoszony na benefity, które są przekazywane partnerom współpracującym ze spółką na podstawie kontraktów B2B jako pozapłacowe dodatki, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Kawa i owoce dla współpracowników są firmowymi kosztami

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB1-1.4010.125.2025.2.KM z 23 maja 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Benefity dla współpracowników kosztem uzyskania przychodu