Nabywca nie odliczy, sprzedający zostanie ukarany

Sankcja za wystawienie faktury VAT do paragonu bez NIP może zostać nałożona nawet w sytuacji, gdy nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku - wynika z indywidualnej interpretacji.
W 2020 r., a więc po wprowadzeniu przepisów zakazujących wystawiania faktur VAT do paragonów bez NIP, spółka prowadząca działalność hotelarską i będąca czynnym podatnikiem VAT wystąpiła o indywidualną interpretację. We wniosku wskazała, że rezerwacje pobytu w hotelu przyjmuje przez Internet - bezpośrednio na swojej stronie internetowej lub przez strony internetowe posredników. Dokonując rezerwacji i wpłacając zaliczkę nabywcy często nie wskazują, że są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (w szczególności - nie podają numeru NIP). W takich sytuacjach spółka ewidencjonuje pobierane zaliczki i przedpłaty wpływające na jej rachunek bankowy przy użyciu kasy rejestrującej. W praktyce zdarza się jednak, że po zakończeniu pobytu w hotelu klienci domagają się od spółki wystawienia faktur VAT zawierających dane nabywcy, w tym numer NIP.
Spółka podkreśliła we wniosku, że ma świadomość, iż w takiej sytuacji wystawienie nabywcy faktury VAT z NIP naruszałoby obowiązujące do 2020 r, przepisy ustawy o VAT. Równocześnie jest zdania, że nawet gdyby taką fakturę wystawiła, nie powinno być na nią nakładane dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze (mówi o nim przepis art. 106b ust. 6 ustawy o VAT). Zdaniem spółki z konstrukcji znowelizowanych przepisów, a także z uzasadnienia nowelizacji wynika, że sankcje przewidziane dla sprzedawcy powinny opiewać na wysokość odliczonego nienależnie przez nabywcę podatku VAT. Tymczasem, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, nabywca tego rodzaju usług nie ma bowiem możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z ich nabyciem.
Rodzaj sprzedaży nie ma znaczenia
Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej początkowo odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie, a interpretację wydał dopiero zobligowany wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2024 r. (sygn. akt I FSK 887/21). Uznał w niej, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe. W interpretacji powołał się na przepisy 106b ust. 5 ustawy o VAT, które regulują kwestie dokumentowania transakcji uprzednio zaewidencjonowanych przy użyciu kasy rejestrującej. Wynika z nich, że jeżeli w momencie dokonywania zakupu podmiot nabywa określony towar jako konsument, to nie ma możliwości późniejszej zmiany charakteru zakupu. Towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej z punktu widzenia VAT. Jeśli dana transakcja została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej i została udokumentowana paragonem, to nie ma prawa do wystawienia faktury zawierającej NIP, który nie został ujawniony na paragonie. Zauważył też, że przepisy art. 106b ust. 5 i 6 ustawy nie uzależniają braku możliwości wystawienia faktury z NIP do paragonu niezawierającego NIP od rodzaju sprzedaży (sprzedaż opodatkowana bądź sprzedaż zwolniona). Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze może dotyczyć świadczonych przez spółkę usług noclegowych - podsumował Dyrektor KIS.
Kupiłeś jako konsument? Nie dostaniesz faktury na firmę
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL3.4012.264.2020.12.AK z 28 maja 2025 r.

autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcej artykułów autoratytuł artykułu: Nabywca nie odliczy, sprzedający zostanie ukarany
data publikacji: 2025-06-16
ul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.