Przychody z udostępniania treści AI są przychodami z innych źródeł

Przychody z udostępniania grafik stworzonych przez sztuczną inteligencję nie są przychodami z tytułu praw autorskich ani z osobistej działalności podatnika - wynika z indywidualnej interpretacji
Podatnik do września 2022 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Po jej zamknięciu utrzymuje się z pracy na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo osiąga niewielkie przychody z dwóch źródeł internetowych:
- na platformie internetowej oferuje subskrypcje, w ramach których udostępnia grafiki generowane za pomocą modeli sztucznej inteligencji,
- na innej platformie internetowej sklonował swój głos AI i udostępnia go komercyjnie.
W 2024 r. jego łączny przychód z obu tych źródeł wyniósł około 3000 zł.
Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że uzyskiwane przez niego przychody z platform internetowych powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o PIT. Jak wskazał we wniosku, jego działalność ma charakter pasywny (treści raz umieszczone na platformach generują przychody bez konieczności ich aktualizowania), nie prowadzi tej aktywności w sposób zorganizowany, nie zamierza rozwijać jej na większą skalę, nie wykorzystuje też w niej składników majątku, które wcześniej służyły prowadzonej działalności gospodarczej. Jego zdaniem nie ma więc podstaw, by traktować te przychody jako przychody z działalności gospodarczej.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Stworzone przez AI grafiki nie są utworami
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w rozumieniu ustawy o PIT pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność, która:
- jest działalnością zarobkową,
- jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły,
- jest prowadzona we własnym imieniu.
Jeżeli rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku podejmowana aktywność spełnia przesłanki uznania jej za działalność gospodarczą nawet mimo niespełnienia formalnych wymogów. Jednak w sytuacji opisanej we wniosku przychody z tytułu udostępniania sklonowanego głosu oraz wygenerowanej grafiki zostały osiągnięte w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ w działaniu podatnika nie ma zorganizowania ani ciągłości.
Dyrektor KIS wskazał następnie, że - zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 3 października 2007 r. (sygn. II CSK 207/07) - głos można uznać za element wizerunku danej osoby, jeśli jest na tyle charakterystyczny i wyróżniający się, by można było wskazać konkretną osobę, od której pochodzi. Głos wnioskodawcy sklonowany przy użyciu sztucznej inteligencji stanowi syntetyczny obraz oryginalnego głosu, jednak na jego podstawie podatnika nie można zidentyfikować osoby, do której należy. Dlatego przychodów z tytułu udostępniania sklonowanego głosu nie można zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Jest to natomiast przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Przychodem z innych źródeł jest również przychód z tytułu udostępniania grafiki stworzonej przez sztuczną inteligencję. Nie mieści się on bowiem w kategorii przychodów z tytułu praw autorskich (stworzone w taki sposób grafiki nie są utworami), nie stanowią również efektu osobistej działalności podatnika.
Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z praw majątkowych
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT1.4011.190.2025.1.MN z 29 kwietnia 2025 r.

autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcej artykułów autoratytuł artykułu: Przychody z udostępniania treści AI są przychodami z innych źródeł
data publikacji: 2025-05-09
ul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.