Rekompensata nie jest odszkodowaniem

Podatniczka jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z końcem czerwca 2025 r. umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron z powodu zmian w strukturze organizacyjnej, co spowodowało likwidację dotychczas zajmowanego przez kobietę stanowiska.
W związku z rozwiązaniem umowy o pracę podatniczka otrzyma rekompensatę w kwocie wyższej niż kwota odprawy pieniężnej wypłacanej zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W zawartym porozumieniu pracodawca wskazał, że rekompensata zawiera tę odprawę pieniężną. Podatniczka jest zdania, że część rekompensaty równa takiej odprawie powinna być zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wystąpiła więc o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Z podatku są zwolnione tylko niektóre odszkodowania i zadośćuczynienia
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji wskazał, że zastosowanie zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy, wymaga łącznego spełnienia następujących warunków:
- otrzymane świadczenie musi być odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem,
- odszkodowanie lub zadośćuczynienie musi być przyznane na podstawie ustawy, przepisów wykonawczych do ustawy, układów zbiorowych pracy lub innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych,
- regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy Kodeks pracy,
- wysokość bądź zasady ustalania odszkodowania lub zadośćuczynienia muszą wprost wynikać z tych aktów,
- nie mogą zachodzić wyłączenia, o jakich mowa w lit. a-g art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS zauważył następnie, że przepisy Kodeksu pracy posługują się terminami „odszkodowanie” oraz „zadośćuczynienie” w odniesieniu do konkretnych świadczeń pracowniczych, do których uprawniony jest pracownik lub były pracownik. Kodeks pracy przewiduje odszkodowanie m.in. w sytuacji, gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę bądź gdy rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie. Należy uznać, że funkcję odszkodowawczą w Kodeksie pracy pełnią wyłącznie te świadczenia, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi skutków zdarzeń, które noszą cechy czynu niedozwolonego lub zawinionego przez pracodawcę. Natomiast w sytuacji, gdy wypłata określonego świadczenia następuje w związku z zawartym przez strony porozumieniem rozwiązującym umowę o pracę, nie można mówić o bezprawności działania pracodawcy. Wypłacona przez pracodawcę rekompensata nie mieści się w pojęciu odszkodowania ani zadośćuczynienia. Takie świadczenie, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, będzie dla podatniczki przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu, gdyż podstawą jego wypłaty jest stosunek pracy.
Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.366.2025.1.SJ z 6 czerwca 2025 r.

autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcej artykułów autoratytuł artykułu: Rekompensata nie jest odszkodowaniem
data publikacji: 2025-06-20
ul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 140 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2024.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.