Rolnikowi trudniej o ulgę prorodzinną

Rolnikowi trudniej o ulgę prorodzinną

Podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, któremu zabrakło podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi prorodzinnej, skorzysta z dodatkowego odliczenia jedynie do wysokości zapłaconych składek zdrowotnych - wskazał Dyrektor KIS.

Podatnik, który jest ojcem dwójki dzieci, prowadzi gospodarstwo rolne oraz działy specjalne produkcji rolnej. Opłaca podatek rolny, składki na ubezpieczenie społeczne do KRUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne do KRUS oraz zaliczki na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. W latach 2020-2024 podatnik wykazywał te dochody w zeznaniach rocznych PIT-36 i opodatkowywał na zasadach ogólnych - przy zastosowaniu skali podatkowej. Ponieważ gospodarstwo podatnika jest niewielkie, a zeznania podatkowe składał wspólnie z żoną, jego dochód nie przekraczał kwoty wolnej od podatku. Podatnik jest zdania, że w tej sytuacji za lata 2020-2024 przysługuje mu prawo do odliczenia (zwrotu niewykorzystanej) ulgi prorodzinnej do wysokości składek społecznych i zdrowotnych, które opłacił do KRUS. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

Składki społeczne na ZUS i KRUS są traktowane inaczej

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył najpierw, że skoro podatnik jest ojcem dwójki dzieci, posiadał i wykonywał władzę rodzicielską względem tych dzieci i w latach 2020-2024 osiągał dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, to przysługuje mu prawo do dokonywania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej. Przypomniał też, że gdy podatek jest niewystarczający do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, podatnik może otrzymać różnicę w formie dodatkowego zwrotu. Jego kwota nie może przekroczyć sumy składek na ubezpieczenia społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne, wskazanych w art. 27f ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści tego przepisu wynika jednak, że podatnik może uwzględnić tylko składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tymczasem wnioskodawca opłacał składki na ubezpieczenie społeczne na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przy wyliczaniu kwoty dodatkowego zwrotu ulgi prorodzinnej nie może więc uwzględnić opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Inne zasady obowiązują w przypadku składek zdrowotnych. Dodatkowy zwrot w ramach ulgi prorodzinnej przysługuje w związku z opłacaniem składek, o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. b tej ustawy, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników. Wnioskodawca może więc uwzględnić te składki przy wyliczaniu kwoty dodatkowego zwrotu - przy czym za lata 2020-2021 mogą to być składki podlegające odliczeniu od podatku.

Ulga na dziecko - prorodzinna 2024/2025

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT2.4011.210.2025.2.MM z 6 czerwca 2025 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Rolnikowi trudniej o ulgę prorodzinną