Pracownik zapłaci podatek od kursu wygranego od pracodawcy
Świadczenie spełnione za zgodą pracownika, przypisane do konkretnej osoby i przynoszące tej osobie korzyść jest przychodem stanowiącym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym - wynika z indywidualnej interpretacji.
Spółka prawa handlowego zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, współpracuje także z pracownikami tymczasowymi zatrudnionymi przez agencję pracy tymczasowej. Aby zmotywować pracowników i współpracowników do większej produktywności i dodatkowego zaangażowania w pracę, spółka wprowadziła program, w którym przyznaje im punkty w zamian za osiągnięcia w pracy. Zdobyte punkty można wymienić na nagrody, m.in. na kursy i szkolenia nie związane z przedmiotem działalności spółki ani obowiązkami wykonywanymi przez uczestników programu (np. kurs fotograficzny). Zasady udziału w kursach będa wynikały z regulaminu. Spółka jest zdania, że w związku z udostępnieniem kursów pracownikom i pracownikom tymczasowym nie powstanie po stronie tych osób przychód stanowiący podstawę opodatkowania PIT. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację. We wniosku argumentowała, że wydawanie nagród ma na celu przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród pracowników i współpracowników, a więc leży w interesie pracodawcy, a nie w interesie tych osób.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Uczestnictwo w kursach przynosi nagrodzonym korzyść
Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), który wskazuje kryteria, jakimi należy się kierować przy ocenie, czy dane świadczenie jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz pracownika, które należy zakwalifikować jako jego przychód. Zgodnie ze stanowiskiem TK, do tej grupy zaliczają się świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika,
- zostały spełnione w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy, i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi, a nie korzyść dostępną w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów.
Dyrektor KIS uznał, że w analizowanej sytuacji wszystkie trzy kryteria są spełnione. Nagrody (kursy) będą miały konkretny wymiar finansowy, który można przyporządkować konkretnej osobie, zostaną przyjęte za zgodą osób uczestniczących w programie i przyniosą im korzyść w postaci zwiększenia wiedzy, umiejętności, uprawnień czy też podniesienia kwalifikacji. W konsekwencji nagrody (kursy) będą stanowić dla tych osób nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu PIT.
W interpretacji wskazano też, że chociaż w przywołanym wyroku Trybunał Konstytucyjny odnosił się wprost do świadczeń oferowanych pracownikom przez pracodawcę, to zarówno teza tego wyroku, jak i jego uzasadnienie mają zastosowanie również do osób fizycznych (np. pracowników tymczasowych), które uzyskują przychody z innego tytułu.
Nieodpłatne świadczenia dla pracowników częściowo zwolnione z PIT
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.618.2024.1.DJ z 29 sierpnia 2024 r.
autor: Piotr Ceregra
Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.
więcejul. Jeziorańska 12
(60-461) Poznań
Regon: 365695953
KRS: 0000643414
fillup® formalności wypełnione to ponad 124 000 000 wypełnionych deklaracji i tysiące zadowolonych Klientów.
Więcej informacji o programie fillup znajdziesz na stronie produktowej www.fillup.pl:
Ponad 7 000 druków, formularzy, umów i wzorów pism znajdziesz na www.druki-formularze.pl,
zobacz także e-deklaracje, e-faktury KSeF oraz program do faktur online.
Szukasz najlepszego sposobu na PIT 2024 - sprawdź i rozlicz Twój e PIT. Wyślij PIT online z Programu e-pity 2024 za rok 2023.
Sprawdzone przez BUI Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2012-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.
Serwis ma charakter informacyjny.
Warunki korzystania z serwisu zawarte są w Regulaminie i Polityce Prywatności. Serwis wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.
Modyfikuj Twoje ustawienia prywatności i plików cookies »
Zastrzeżone nazwy i loga firm, zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji.