Ukazał się projekt ustawy dotyczącej KSeF - data 01 lutego 2026 r. obligatoryjna dla wszystkich

Ukazał się projekt ustawy dotyczącej KSeF - data 01 lutego 2026 r. obligatoryjna dla wszystkich

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przesuwa termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. Nowelizacja została przyjęta przez stały komitet RM w dniu 29 kwietnia 2023 roku. Projekt, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Finansów, nie zakłada drugiego terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF dla przedsiębiorców poniżej 200 mln obrotu, co według zapowiedzi miało nastąpić 1 kwietnia 2026 r.

%FILLUP_KSEF%

MF uzasadniło projekt ustawy odraczający KSeF

Ministerstwo Finansów w dokumentacji złożonej do RCL uzasadniło konieczność zmiany wprowadzenia obowiązkowego KSeF nasępująco “W związku ze zdiagnozowanymi problemami związanymi z wydajnością systemu, które uniemożliwiają wprowadzenie obowiązku KSeF w zakładanym terminie, konieczne jest przesunięcie terminu jego wdrożenia.”

Odniesiono się również do wprowadzenia jednolitej daty dla wszystkich przedsiębiorców, bez rozróżniania na podatników VAT czynnych i tych zwolnionych podmiotowo i/lub przedmiotowo. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu “Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF dla podatników czynnych oraz zwolnionych z VAT określa się na dzień 1 lutego 2026 r. Objęcie wszystkich podatników jedną datą obowiązku KSeF wynika z długiego terminu odroczenia KSeF oraz stanowi odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane w trakcie przeprowadzonych konsultacji.”

Trzeba również pamiętać, że odroczeniu ulegną również inne terminy związane z przesunięciem wdrożenia KSeF. "Odroczenie wdrożenia obowiązku KSeF powoduje, że towarzyszące temu rozwiązaniu skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 dni do 40 dni również podlega odroczeniu. Wskazane skrócenie terminu zwrotu podatku VAT może przyczynić się do przesunięcia dochodów z VAT w czasie" - podkreślono w uzasadnieniu.

Minister Finansów zmienił zdanie?

Jeszcze w zeszłym tygodniu podczas briefu prasowego Minister Finansów Andrzej Domański zapowiadał, że terminy wdrożenia obligatoryjnego KSeF w działalności przedsiębiorcy zależeć będą od tego, czy jego obrót za poprzedni rok kalendarzowy przekroczył 200 mln zł. Dla tej grupy KSeF stanie się obowiązkowy począwszy od 1 lutego 2026 r. W przypadku podatników o mniejszych obrotach termin wejścia w życie KSeF przesunięty jest na 1 kwietnia 2026 r. Projekt ustawy natomiast zakłada wejście obligatoryjnego KSeF dla wszystkich przedsiębiorców tego samego dnia tj. 1 lutego 2026 r.
Do końca zatem nie wiadomo, czy resort finansów zmienił zdanie i obligatoryjny system e-faktur zostanie wprowadzony tego samego dnia dla wszystkich przedsiębiorców, czy też Ministerstwo Finansów dało sobie czas na przygotowanie odpowiednich zapisów w ustawie regulujących kwestię rozdzielenia podmiotów dla których KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. od tych, dla których będzie obligatoryjny 1 kwietnia 2026 r.

System KSeF od 2026 r. - terminy obowiązkowego wdrożenia KSeF zależne od obrotu

Trzeba również pamiętać, że obecny projekt ustawy ma głównie za zadanie odroczenie wejścia w życie obowiązkowych faktur ustrukturyzowanych, gdyż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, KSeF wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r. Zatem pozostało niewiele czasu, aby podjąć stosowne kroki legislacyjne, aby datę tę przesunąć.

Monika Piątkowska

autor: Monika Piątkowska

Doradca Podatkowy nr wpisu 14368. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i rachunkowość, ze specjalizacją Rachunkowość przedsiębiorstw i instytucji. W 2012 uzyskała uprawnienia certyfikowanego Głównego Księgowego z wpisem na listę Ministerstwa Finansów. Od początku kariery mocno związana z finansami przedsiębiorstw, w latach 2015-2022 audytor w Raiffeisen Bank Polska S.A., a następnie BNP Paribas Bank Polska S.A. zajmowała się głównie analizą ekonomiczno-finansową małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Obecnie w ramach własnej kancelarii podatkowej udziela porad z zakresu prawa podatkowego, reprezentuje klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz w podatkowych postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Świadczy usługi zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i jednostek samorządu terytorialnego i spółek Skarbu Państwa. Autorka wielu publikacji, artykułów o tematyce podatkowej. Doradca Podatkowy w e-pity. pl.