UWAGA! Minister Finansów ogłosił ostateczny termin wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur na 1.02.2026 r. (podatnicy o obrocie ponad 200 mln zł) oraz na 1.04.2026 r. (pozostali podatnicy VAT). Obligatoryjny system e-faktur KSEF działać będzie zatem dopiero w 2026 r. Obecnie podatnicy korzystać mogą z niego w ramach dotychczasowych struktur i narzędzi na zasadzie dobrowolności (decyzji podatnika).
Więcej informacji o zmianie terminu KSeF »

Wystawienie faktury a KSeF

Obszarem, który szczególnie się zmieni dla przedsiębiorców po wejściu w życie KSeF jest proces wystawiania i otrzymywania faktur. Fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur. Data wystawienia faktury ma swoje konsekwencje zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. Sposób działania będzie zatem odmienny od tego, jakimi posługiwali się przedsiębiorcy do momentu wprowadzenia KSeF.

Dotychczas przedsiębiorcy mieli pewną dowolność w posługiwaniu się datą wystawienia faktury i wprowadzali ją samodzielnie. W zasadzie podmiot miał możliwość, zachowując ciągłość wystawianych faktur, ustalać odpowiadającą mu datę wystawienia faktury. Przedsiębiorcy zatem przygotowywali i wysyłali faktury do swoich odbiorców w trakcie miesiąca faktur z datą ostatniego dnia miesiąca poprzedniego. Kontrahent opisywał takie dokumenty jako otrzymane z datą jej wystawienia i odliczał VAT w okresie przed faktycznym otrzymaniem faktury.

Zupełnie inaczej proces wygląda przy wystawieniu faktury KSeF. Fakturę uznaje się za wystawioną dopiero po jej wprowadzeniu i wysłaniu do KSeF, natomiast o dacie jej wystawienia decyduje data wskazana na otrzymanym UPO. Jeżeli zatem faktura będzie wystawiana w na przełomie dnia tj. o północy, to o jej finalnej dacie wystawienia decyduje data i godzina która widnieje na UPO.

Trzeba również pamiętać, że wraz z wejściem obowiązkowego KSeF, przedsiębiorcy nie będą musieli wysyłać faktur do swoich odbiorców, gdyż wprowadzenie faktury do KSeF jest równoznaczne z jej doręczeniem kontrahentowi. To w gestii odbiorcy pozostaje zalogowanie się do KSeF i faktyczne odebranie tejże faktury.

Kolejnym elementem, który zmienia proces wystawiania faktury jest konieczność jej uwierzytelnienia. Do tej pory przedsiębiorca nie musiał w żaden sposób uwierzytelniać faktury, którą wystawił tj. mógł ją wystawić papierowo lub elektronicznie np. w excelu, w programie księgowym i dostarczyć ją do kontrahenta. Przedsiębiorca nie był w żaden sposób weryfikowany, czy to on fizycznie tę fakturę wystawił. Wraz z wejściem KSeF podatnik każdorazowo przy wystawieniu faktury będzie weryfikowany poprzez uwierzytelnienie. Dodatkowo aby w jego imieniu mogły wystawiać faktury inne osoby, będą musiały posiadać stosowne uprawnienia w KSeF nadane przez podatnika.

Sytuacja ta zatem znacząco zmienia reguły przygotowywania i obiegu dokumentów. Trzeba jednak pamiętać, że same zasady określające terminy wystawiania faktur, jak również okoliczności w których powinny być wystawione pozostają bez zmian.

Termin wystawienia faktur - maksymalny

Faktury wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wydania towaru, wykonania usługi lub uzyskania zaliczki, zadatku lub płatności. Powoduje to, że w zależności od tego czy transakcji dokonano 1 czy 30 dnia miesiąca - na wystawienie faktury mamy od 45 dni do 15 dni.

Rodzaj usługi Maksymalny (nie może być późniejszy) termin wystawienia faktury
usługa budowlana lub budowlano - montażowa na rzecz podatnika VAT do 30 dnia po zakończeniu usług
usługa budowlana lub budowlano - montażowa na rzecz konsumenta do 15 dnia miesiąca następującego - termin podstawowy
usługa dostawy książek i podobnych - na rzecz podatnika VAT do 60. dnia od dnia wydania towarów
usługa drukowania książek i podobnych - na rzecz podatnik VAT do 90. dnia od dnia wykonania czynności
dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego oraz dystrybucja upływ terminu płatności wskazany w umowie lub na fakturze
usługi porządkowe i dotyczące nieczystości (poz. 24–37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) upływ terminu płatności wskazany w umowie lub na fakturze
najem, dzierżawa, leasing lub podobne upływ terminu płatności wskazany w umowie lub na fakturze
ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, upływ terminu płatności wskazany w umowie lub na fakturze
telekomunikacyjne upływ terminu płatności wskazany w umowie lub na fakturze
rozliczenie zwrotów opakowań faktura z tytułu czynności - nie później niż 7 dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania; - nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania
dostawa książek, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.

Jeśli fakturę żąda konsument, wówczas fakturę wystawić należy do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu wykonania czynności - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Jeśli żądanie nastąpiło później - fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania.

Szczególne zasady dotyczą wystawiania faktur w związku ze sprzedażą bonów jednokrotnego przeznaczenia (SPV). W tym wypadku obowiązuje termin maksymalny - podstawowy, tzn. fakturę za bon wystawia się do 15 dnia miesiąca niezależnie czy usługa dokumentowana bonem mogłaby być dokumentowana w terminie późniejszym.

Termin wystawienia faktur - minimalny

Faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem czynności. Natomiast dopuszczalne jest jej wystawienie w sytuacji, gdy czynność nie została jeszcze zrealizowana. Tak więc podatnik, który nie otrzymał płatności może wystawić fakturę a potem dopiero otrzymać zapłatę lub wykonać usługę lub wydać zamówiony towar.

W terminie wcześniejszym niż 30 dni można wystawić faktury w następujących przypadkach pod warunkiem, że na fakturze jest wskazane, jakiego okresu dotyczy taka faktura:

  • usługi dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń i dostawy towarów w tych samych zasadach.
  • dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, wymienionych w poz. 24–37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy (tj. usług porządkowych), najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.