Dowiedz się, jak oceniają go księgowe, księgowi i przedsiębiorcy z branży.
Poznaj informacje, opinie i dane o kluczowych wydarzeniach w branży i dowiedz się, jak wpłynęły one na nastroje księgowych w Polsce. Rok 2024 został oceniony jako stabilny przez 38,1% księgowych, podczas gdy 36,6% było niezdecydowanych, a 25,3% wyraziło niezadowolenie. Dowiedz się dlaczego!
Dowiedz się, jakie były główne powody negatywnej oceny roku 2024 oraz z jakimi problemami mierzyli się księgowi. Nadmiar obowiązków, czy może problemy z klientami? Zobacz, jakie przeszkody najczęściej napotykali nasi respondenci w 2024 roku.
Księgowi są umiarkowanymi optymistami wobec przyszłości, z przewagą tych, którzy nie przewidują większych zmian. W kwestii wynagrodzeń jednak ponad 80% księgowych może spać spokojnie. Dla 40% z nich stan wynagrodzenia nie zmieni się w najbliższych miesiącach, a dla 43% z nich najbliższe miesiące przyniosą wzrost wynagrodzenia. Poznaj oczekiwania księgowych co do stabilizacji przepisów oraz prognozowane zmiany na bieżący rok.
KSeF budzi obawy związane z chaosem organizacyjnym, problemami technicznymi oraz przygotowaniem klientów wśród ponad 45% badanych. W raporcie opisano, jakie elementy wprowadzenia nowego systemu budzą największe wątpliwości i jak księgowi przygotowują się do zmian.
Znajomość przepisów, doświadczenie, samodzielność – to tylko niektóre z umiejętności, które będą poszukiwane w 2025 roku. Jakie kompetencje uważane są za najważniejsze przez księgowych, a jakie przez przedsiębiorców? Czy kompetencje miękkie są równie ważne na rynku księgowym? Wszystkiego dowiesz się z raportu!
Stabilność zatrudnienia, podwyżki wynagrodzeń i trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, które deklaruje ponad 40% badanych księgowych. Poznaj szczegóły aktualnej sytuacji branży księgowej w Polsce - pobierz Raport!
Prezes SKwP i Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ekonomii i Finansów na US
„Dlaczego na rynku wciąż brakuje specjalistów? Ponieważ szczególnie pożądanymi pracownikami są księgowi i kadrowi posiadający wysokie kompetencje i duże doświadczenie. Takie osoby niechętnie zmieniają pracę, ponieważ zazwyczaj jest ona dla nich źródłem satysfakcji i dobrych zarobków".
Prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych
„Brak jednoznacznej definicji zawodu księgowego i klarownego określenia ram dla pracy biura rachunkowego pokazuje, że pomimo intensywnego rozwoju usług księgowych w cyfrowym świecie i rosnących kompetencji profesjonalistów cały czas brakuje nam fundamentów".
Rzecznik prasowy SKwP
„Transformacja cyfrowa to także zmiana organizacyjna, która wymaga zaangażowania i silnego lidera. Rola managementu w całym procesie jest nieodzowna – kluczem do udanej cyfryzacji jest umiejętne i transparentne zarządzanie zmianą".
Senior Key Account Manager w OLX Praca
„Z naszych obserwacji wynika, że osoby poszukujące pracy w księgowości kładą nacisk na stabilność zatrudnienia i adekwatne wynagrodzenie. Istotna jest dla nich także możliwość rozwoju zawodowego poprzez szkolenia i kursy certyfikujące, które pozwolą im na bieżąco aktualizować wiedzę w dynamicznie zmieniającej się branży".
Ekspert ds. badań w e-file
„W tegorocznym badaniu dostrzegamy ciekawą korelację między oceną 2024 r. a stosunkiem do KSeF-u. Księgowi z pozytywną percepcją ubiegłego roku deklarują, że są bardziej gotowi na KSeF (50,4% z nich) niż księgowi niezadowoleni z 2024 roku (19,5% z nich)".
Dyrektor ds. komunikacji w e-file
„Klimat wokół KSeF od dawna charakteryzuje się głęboką niepewnością, a tegoroczne badanie tylko potwierdziło, że obawy księgowych są wciąż spore (zaledwie 23% czuje się gotowa na nadchodzące zmiany)".