Od wersji 4.10.0 w programie fillUp dostępna jest możliwość wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT do Urzędu Skarbowego przy pomocy Profilu Zaufanego. Aby tego dokonać należy posiadać aktywne konto ePUAP oraz Profil Zaufany. Więcej o tym czym jest Profil Zaufany oraz jak go założyć można znaleźć pod adresem: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Aby plik JPK_VAT podpisać Profilem Zaufanym, należy w oknie wysyłki zaznaczyć opcję ‘korzystam z Profilu Zaufanego ePUAP’, a następnie podajemy login i hasło. W wypadku, kiedy pierwszy raz wysyłamy plik JPK z taką metodą weryfikacji możemy zaznaczyć opcję ‘Zapamiętaj hasło Profilu Zaufanego’, dzięki czemu nie będziemy musieli za każdym razem przed wysyłką wpisywać danych do logowania.


Jeżeli nasze konto wymaga dwuskładnikowego uwierzytelniania po kliknięciu w ‘Podpisz i wyślij’ pojawi się okno, gdzie należy wpisać kod SMS, który dostaniemy na powiązany numer telefonu.


Po poprawnym zalogowaniu do Profilu Zaufanego, następnym krokiem jest wybranie kontekstu, o ile mamy więcej niż jeden. Należy wybrać ten, który nas interesuje i kliknąć ‘OK’. Jeżeli posiadamy tylko jeden kontekst, krok ten zostanie pominięty i program od razu rozpocznie proces podpisywania.


Po odczekaniu około 1 minuty, bo tyle może trwać podpisywanie pliku przy pomocy Profilu Zaufanego, pojawi się okno, w którym należy wpisać kod SMS potwierdzający podpis. Kod ten przyjdzie na numer telefonu, który powiązany jest z naszym kontem.


Po przepisaniu kodu SMS i kliknięciu ‘OK’ nastąpi wysyłka. Status deklaracji się zmieni na 301. Po pozytywnym zakończeniu weryfikacji przez Ministerstwo Finansów otrzymamy UPO oraz status 200.