Pierwsze kroki z programem

Każdy formularz dostępny w programie fillup można wypełnić w wersji on-line, wówczas pobieranie programu nie jest konieczne. Jednak, aby korzystać z podstawowej wartości programu fillup, czyli podpowiadania danych, należy zainstalować program na komputerze. Program fillup „uczy się” użytkownika i zapamiętuje wpisywane przez niego dane. Po wypełnieniu trzeciego czy piątego formularza zauważysz, że w nowo wypełnianym formularzu pozostaje Ci tylko 30-40 proc. danych do uzupełnienia, ponieważ reszta informacji zostanie automatycznie podpowiedziana przez program. Dla takiej wygody i oszczędności czasu warto poświęcić jednorazowo kilka minut na instalację programu.

Zobacz także poradnik video

Z treścią licencji możesz zapoznać się w samej aplikacji lub na stronie: www.fillup.pl/informacje-prawne/licencja. Jej warunki regulują cały szereg obszarów i warunków prawnych. Z tych zapisów wynikają także Twoje prawa, takie jak możliwość nieodpłatnego użytkowania programu fillup przez 30 dni oraz korzystania za darmo z formularzy oznaczonych w programie jako bezpłatne (0zł).

Jeżeli masz zainstalowany program na komputerze i wypełniasz formularz, który posiadasz już na dysku – dostęp do Internetu nie jest potrzebny. Jednak pobranie formularza, z którego wcześniej nie korzystałeś oraz sprawdzenie, czy nie ma jego nowszej wersji, wymaga połączenia z siecią. Dodatkowo, jeżeli korzystasz z aplikacji z zapisem danych na dysku fillup lub chciałbyś skorzystać z aplikacji fillup poprzez przeglądarkę internetową, wymagane jest, aby Twoje urządzenie było podłączone do Internetu. 

W aplikacji fillup dostępnych jest ponad pięć tysięcy formularzy, druków, deklaracji i umów, które wybraliśmy na podstawie potrzeb użytkowników. Najlepiej szukać ich w samej aplikacji, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie głównej lub w menu „Baza formularzy”. W pole wyszukiwania wpisz: nazwę formularza, druku, deklaracji lub umowy, typ sprawy, słowo kluczowe lub urząd. Dodatkowo możesz przeszukiwać bazę korzystając z filtrów po typie sprawy lub rodzaju urzędu. Identyczne mechanizmy wyszukiwania są na stronie https://secure.fillup.pl/formularze. Jeżeli nie znajdziesz szukanego druku, zawsze możesz to zgłosić wysyłając maila na adres: serwis@fillup.pl.

Zobacz także poradnik video

Twoje dane są bezpieczne, ponieważ zapisywane są wyłącznie na Twoim komputerze. Nie istnieje żadna centralna baza, gdzie przechowywane są informacje o wszystkich użytkownikach fillup. Dodatkowo w programie możesz ustanowić hasło dostępu do aplikacji oraz zaszyfrować całą bazę danych i wypełnione druki, (jak to zrobić przeczytaj w Dokumentacji pomocy). Wszystkie dane podawane przez Ciebie przy korzystaniu z wersji on-line przesyłane są na serwery w szyfrowanym protokole HTTPS (SSL 128 bit), gwarantowanym przez renomowaną międzynarodową firmę GeoTrust, wykorzystywanym również przez banki podczas transakcji internetowych.

Standardowo, jeżeli podczas instalacji nie zmieniałeś katalogu domyślnego, dane fillup zapisane są w pliku database.sqlite, który znajduje się w katalogu Moje Dokumenty->efile->fillup. Należy ten plik skopiować i wgrać do takiego samego katalogu na nowym urządzeniu.
Uwaga! Jeżeli zastosowałeś szyfrowanie bazy danych (zalecane przez e-file), ze względu na bezpieczeństwo, przy uruchomieniu aplikacji będziesz poproszony o hasło dostępu do bazy. Możliwe jest także wyeksportowanie danych w starej lokalizacji i wczytanie ich poprzez zaimportowanie. 

Więcej informacji znajdziesz w Dokumentacji pomocy.

Wzory formularzy i druków określają ustawy bądź rozporządzenia, w których publikowany jest ich dokładny kształt i treść. W przypadku niektórych druków określone są tylko minimalne wymagania co dany dokument musi zawierać, a w przypadku umów decydują o tym regulacje kodeksów cywilnego czy karnego. Nie ma obecnie monopolu na dostarczanie druków i każdy podmiot lub osoba może je wytworzyć zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej. Istnieją jednak pewne dokumenty, jak np. „Wniosek o wydanie paszportu”, które muszą być złożone na druku pobranym z urzędu, ze względu na dokładność wymiarów i gramaturę papieru. Podobna sytuacja dotyczy także wzoru testamentu, który wymaga przepisania własnoręcznym pismem. W każdym z takich przypadków program informuje o wyjątkowości i odmienności druku.

Nie wszystkie formularze można dostarczyć do urzędów drogą elektroniczną. Niektóre wymagają dostarczenia osobiście lub przesłania przesyłką tradycyjną. Formularze, które posiadają możliwość wysyłki elektronicznej posiadają w programie stosowne oznaczenie (np. e-deklaracje ). Przy ich otwarciu jesteś informowany także o tym, czy e-wysyłka wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy też możesz wysłać formularz na podstawie innego rodzaju weryfikacji automatycznej.