Każdy formularz dostępny w programie fillup można wypełnić w wersji on-line, wówczas pobieranie programu nie jest konieczne. Jednak, aby korzystać z podstawowej wartości programu fillup, czyli podpowiadania danych, należy zainstalować program na komputerze. Program fillup „uczy się” użytkownika i zapamiętuje wpisywane przez niego dane. Po wypełnieniu trzeciego czy piątego formularza zauważysz, że w nowo wypełnianym formularzu pozostaje Ci tylko 30-40 proc. danych do uzupełnienia, ponieważ reszta informacji zostanie automatycznie podpowiedziana przez program. Dla takiej wygody i oszczędności czasu warto poświęcić jednorazowo kilka minut na instalację programu.

Zobacz także poradnik video

Z treścią licencji możesz zapoznać się w samej aplikacji lub na stronie: www.fillup.pl/informacje-prawne/licencja. Jej warunki regulują cały szereg obszarów i warunków prawnych. Z tych zapisów wynikają także Twoje prawa, takie jak możliwość nieodpłatnego użytkowania programu fillup przez 30 dni oraz korzystania za darmo z formularzy oznaczonych w programie jako bezpłatne (0zł).

Jeżeli masz zainstalowany program na komputerze i wypełniasz formularz, który posiadasz już na dysku – dostęp do Internetu nie jest potrzebny. Jednak pobranie formularza, z którego wcześniej nie korzystałeś oraz sprawdzenie, czy nie ma jego nowszej wersji, wymaga połączenia z siecią. Dodatkowo, jeżeli korzystasz z aplikacji z zapisem danych na dysku fillup lub chciałbyś skorzystać z aplikacji fillup poprzez przeglądarkę internetową, wymagane jest, aby Twoje urządzenie było podłączone do Internetu. 

W aplikacji fillup dostępnych jest ponad sześć tysięcy formularzy, druków, deklaracji i umów, które wybraliśmy na podstawie potrzeb użytkowników. Najlepiej szukać ich w samej aplikacji, korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie głównej lub w menu „Baza formularzy”. W pole wyszukiwania wpisz: nazwę formularza, druku, deklaracji lub umowy, typ sprawy, słowo kluczowe lub urząd. Dodatkowo możesz przeszukiwać bazę korzystając z filtrów po typie sprawy lub rodzaju urzędu. Identyczne mechanizmy wyszukiwania są na stronie https://secure.fillup.pl/formularze. Jeżeli nie znajdziesz szukanego druku, zawsze możesz to zgłosić wysyłając maila na adres: serwis@fillup.pl.

Zobacz także poradnik video

Jeśli zapisujesz dane lokalnie, są one bezpieczne, ponieważ zapisywane są wyłącznie na Twoim komputerze. Nie istnieje żadna centralna baza, gdzie przechowywane są informacje o wszystkich użytkownikach fillup. Dodatkowo w programie możesz ustanowić hasło dostępu do aplikacji oraz zaszyfrować całą bazę danych i wypełnione druki, (jak to zrobić przeczytaj w Dokumentacji pomocy). Wszystkie dane podawane przez Ciebie przy korzystaniu z wersji on-line przesyłane są na serwery w szyfrowanym protokole HTTPS (SSL 128 bit), gwarantowanym przez renomowaną międzynarodową firmę GeoTrust, wykorzystywanym również przez banki podczas transakcji internetowych.

Dane możesz również przechowywać na bezpiecznym Dysku fillup https://www.fillup.pl/dysk-fillup-chmura/ 
Dysk fillup działa w oparciu o nowoczesną technologię Microsoft Azure, z której korzysta zarówno Ministerstwo Finansów, jak i najpotężniejsze światowe firmy czy instytucje, w tym Generali, Rolls-Royce, Real Madryt, Heineken, Unia Europejska czy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. .

Jeśli zapisywałeś dane lokalnie na Twoim komputerze i jeżeli podczas instalacji nie zmieniałeś katalogu domyślnego, dane fillup zapisane są w pliku database.sqlite, który znajduje się w katalogu Moje Dokumenty->efile->fillup. Należy ten plik skopiować i wgrać do takiego samego katalogu na nowym urządzeniu. Uwaga! Jeżeli zastosowałeś szyfrowanie bazy danych (zalecane przez e-file), ze względu na bezpieczeństwo, przy uruchomieniu aplikacji będziesz poproszony o hasło dostępu do bazy. Możliwe jest także wyeksportowanie danych w starej lokalizacji i wczytanie ich poprzez zaimportowanie.

Więcej informacji znajdziesz w Dokumentacji pomocy.

Jeśli korzystasz z Dysku fillup, Twoje dane synchronizują się w chmurze na bieżąco. Dzięki temu możesz pracować na jednym formularzu - np. z domu i biura oraz udostępnić go innym użytkownikom. Dysk fillup na bieżąco synchronizuje zmiany wprowadzone w dokumencie przez różnych użytkowników - z różnych urządzeń. Dotyczy to pracy w aplikacji fillup pobranej na komputer oraz wersji przeglądarkowej (fillup online). Wystarczy wskazać, że dane z określonego profilu mają być zapisywane na Dysku fillup. Jeżeli chcesz przenieść dane na inny komputer, zaloguj się do Dysku fillup - Twoje formularze będą widoczne w programie. Więcej informacji: https://www.fillup.pl/dysk-fillup-chmura/ 

Wzory formularzy i druków określają ustawy bądź rozporządzenia, w których publikowany jest ich dokładny kształt i treść. W przypadku niektórych druków określone są tylko minimalne wymagania co dany dokument musi zawierać, a w przypadku umów decydują o tym regulacje kodeksów cywilnego czy karnego. Nie ma obecnie monopolu na dostarczanie druków i każdy podmiot lub osoba może je wytworzyć zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej. Istnieją jednak pewne dokumenty, jak np. „Wniosek o wydanie paszportu”, które muszą być złożone na druku pobranym z urzędu, ze względu na dokładność wymiarów i gramaturę papieru. Podobna sytuacja dotyczy także wzoru testamentu, który wymaga przepisania własnoręcznym pismem. W każdym z takich przypadków program informuje o wyjątkowości i odmienności druku.

Nie wszystkie formularze można dostarczyć do urzędów drogą elektroniczną. Niektóre wymagają dostarczenia osobiście lub przesłania przesyłką tradycyjną. Formularze, które posiadają możliwość wysyłki elektronicznej posiadają w programie stosowne oznaczenie (np. e-deklaracje). 

W Bazie formularzy przy drukach są ikonki, czy e- wysyłka wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy można wysłać formularz na podstawie innego rodzaju weryfikacji.